Skip content

Savjetodavna služba HOK-a › 
Kada nastaje obveza obračuna PDV-a kod obrtnika i samostalnih zanimanja - obveznika poreza na dohodak?
Savjetodavna služba HOK-a
Pronađi

Kada nastaje obveza obračuna PDV-a kod obrtnika i samostalnih zanimanja - obveznika poreza na dohodak?

Sukladno čl. 139. Zakona o PDV-u porezni obveznik koji je obveznik poreza na dohodak može obračunavati PDV na temelju primljene ili naplaćene naknade za isporučena dobra i obavljene usluge.
Ovaj porezni obveznik ima pravo na odbitak pretporeza u trenutku kada je isporučitelju platio račun za isporučena dobra ili obavljene usluge.
Na računu treba navesti "obračun PDV-a prema naplaćenoj naknadi".
Navedeno načelo blagajne ne primjenjuje se na: isporuke dobara unutar EU, stjecanje dobara unutar EU, isporuke ili premještanje dobara u drugu državu članicu u kojoj nije započela otprema ili prijevoz tih dobara, na usluge na koje se plaća PDV prema sjedištu poreznog obveznika i na isporuke dobara za koje je primatelj obvezan platiti PDV, te na građevinske usluge, isporuke rabljenog materijala, otpada, nekretnina, nekretnina koje prodaje ovršenik u postupku ovrhe i na prijenos ili unos u društvo ukupne imovine kao gospodarske cjeline na drugog poreznog obveznika.

Postavite pitanje
Ukoliko imate dodatnih pitanja ispunite obrazac na ovom linku.